مقالات

آموزش حذف کامل افزونه وردپرس به همراه اطلاعات از دیتابیس

حذف کامل افزونه وردرپس

 امروز با نحوه حذف کامل افزونه وردپرس همراه شما هستیم حذف کامل افزونه یکی از مهم ترین مسائلی است که در وردپرس باید به آن توجه داشت.

همانطور که می دانید برای افزودن قابلیت های موردنیاز به سایت خود می توانید از افزونه ها استفاده کنید ،گاهی اوقات ممکن است پس از نصب افزونه در وردپرس متوجه شوید که افزونه نصب شده  نیازهای شما را براورده نمی کند و آن چیزی نیست که به دنبالش بودید و یا حتی با سایر افزونه های نصب شده در سایت شما تداخل داشته و باعث ایجاد مشکل در سایت شما شود. از این رو تصمیم به حذف آن افزونه می گیرید.

نکته مهم اینجاست که ماجرا فقط با غیر فعال کردن افزونه و پاک کردن آن از قسمت پیشخوان تمام نمی شود چرا که در این صورت فقط فایل اصلی آن افزونه پاک شده و هنوز پوشه ها یا کدهایی هستند که در گوشه ای از پوشه های سایت شما مخفی شده اند ، همچنین در صورت چک کردن جداول دیتابیس خواهید دید که هنوز جداول افزونه در دیتابیس شما وجود دارد.

حذف کامل افزونه وردپرس

اگر به هر دلیلی قصد دارید افزونه ای که قبلا آن را نصب کرده اید حذف کنید باید بتوانید با یک روش اصولی آن را از سایت خود حذف کرده و برای همیشه و به طور کامل از هاست و پایگاه داده خود پاک کنید.

همانطور که اشاره شد پاک کردن افزونه از پیشخوان وردپرس کافی نیست. وقتی یک افزونه را نصب می کنید، یک پوشه حاوی فایل های آن افزونه، به پوشه “Plugins” در هاست شما  اضافه می شود. حالا وقتی یک افزونه را از داشبورد وردپرس حذف می کنید، این پوشه اصلی پاک می شود. اما خیلی از افزونه ها بسیاری از کدهای خود را خارج از این پوشه ذخیره می کنند پس اقدامات دیگری نیز برای حذف کامل افزونه وردپرس موردنیاز است.

حذف کامل افزونه وردپرس

پاک کردن افزونه از پیشخوان وردپرس

در مقالات قبلی درمورد نحوه نصب افزونه وردپرس صحبت کردیم و مراحل نصب افزونه های متعدد را شرح دادیم. فرض می کنیم افزونه ای را قبلا نصب کرده و حال قصد حذف کردن آن را دارید.

در پیشخوان وردپرس به مسیر ” افزونه ها” و سپس زیرمنوی “افزونه های نصب شده” بروید، در لیست افزونه ها ، افزونه موردنظر را پیدا کرده و آن را غیر فعال کنید ، حال می توانید با کلیک روی گزینه “پاک کردن” آن را به راحتی پاک کنید. تا اینجا فایل اصلی افزونه از روی هاست شما پاک شده است، هرچند این افزونه دیگر در داشبورد وردپرس وجود ندارد اما ردپای آن در هاست و پایگاه داده هنوز وجود دارد.

غیرفعال کردن افزونه از داشبورد وردپرس

حذف کردن افزونه از پیشخوان وردپرس

حذف فایل های افزونه وردپرس از هاست

در این مرحله باید به سراغ فایل هایی برویم  که احتمالاً بیرون از فایل اصلی افزونه ذخیره شده اند و هنوز پاک نشده اند.

برای این کار بهتر است از یک سرویس FTP مثل Filezila  یا  CuteFTP استفاده کنید.

با FTP به هاست خود متصل شده (البته می توانید به طور مستقیم وارد هاست خود شوید) و وارد فایل های هاست خود شوید ، به مسیر public-html و سپس wp-contents و سپس plugins رفته و کلیه پوشه های موجود در آن را بررسی کنید، در این پوشه به دنبال افزونه ای بگردید که آن را در پیشخوان وردپرس پاک نموده اید، روی آن راست کلیک کرده و با زدن گزینه Delete آن را حذف کنید.

حذف افزونه وردپرس از طریق هاست

توجه داشته باشید که برخی افزونه‌ها ممکن است برخی اطلاعات و فایل های خود را در پوشه wp-content  و یا در هر پوشه دیگری ذخیره کنند، پس لازم است به صورت کامل پوشه‌های موجود در این دایرکتوری را بررسی کرده و اگر مشاهده کردید که پوشه ای با نام افزونه شما شباهت دارد آن را حذف کنید. پس تا اینجا یک قدم به حذف کامل افزونه وردپرس نزدیک شدید.

نکته مهم: بهتر است قبل از پاک کردن هر گونه فایلی از سایت خود بک آپ گرفته باشید.

حذف کامل افزونه از جداول دیتابیس

اقدام بعدی برای حذف کامل افزونه وردپرس ، حذف جداول افزونه از دیتابیس یا پایگاه داده می باشد بسیاری از افزونه ها جداولی را در پایگاه داده می سازند. این جداول باعث افزایش زمان فرآیند بک آپ گیری از سایت شده و صد البته باعث کُند شدن سرعت سایت نیز می شوند. پس بنابراین وقتی افزونه را حذف می کنید، نیازی به این جداول نیز نخواهید داشت. در این مرحله کافی است دیتابیس سایت خود را  از اطلاعات این افزونه خالی کنید.

برای این کار وارد هاست خود شده و در قسمت database روی  phpmyadmin کلیک کنید و سپس زیر از منوی سمت چپ دیتابیس وردپرس خودتون را انتخاب کنید تا بتوانید جداول آن را ببینید. حال جداول مربوط به افزونه را پیدا کرده و آن ها را انتخاب کرده و از بخش with selected  آن ها را Drop کنید.

اگر دانشی در رابطه با پایگاه داده ندارید از این روش صرف نظر کنید ، چون ممکن است سایر جداول را پاک کرده و آسیب جدی به سایت خود وار نمایید. پیشنهاد می کنیم قبل از انجام این مرحله یک نسخه پشتیبان از سایت خود تهیه کنید.

همچنین می توانید از افزونه هایی که پایگاه داده را اسکن کرده و به طور خودکار جداول بلا استفاده را پاک می کنند استفاده نمایید.

حذف کامل شورت کد های افزونه وردپرس

می رسیم به اقدام آخر برای حذف کامل افزونه وردپرس. حتما برایتان پیش آمده که از افزونه هایی استفاده کنید که از شورت کدها برای اضافه کردن جزئیات به صفحات و پست ها استفاده می کنند. درز صورت حذف این نوع افزونه ها ، شورت کدهای آنها همچنان در سایت شما باقی خواهند ماند.

برای پاک کردن آن ها می توانید از افزونه هایی مثل “Remove Orphan Shortcodes” برای این منظور استفاده کنید. با نصب این افزونه تمام شورت کدهای غیر فعال در سایت شما از محتوای سایت حذف می شوند.

کلام آخر

همانطور که گفته شد حذف افزونه هایی که قبلا نصب کرده اید و حالا به دلایل گوناگون قصد حذف کردن آن را دارید از طریق پبشخوان وردپرس کار ساده ایست اما کافی نیست. پس برای اطمینان حاصل کردن از سلامت سایت خود بهتر است که مراحل توضیح داده شده را طی کنید تا تمام پوشه های و کدهایی اضافه آن افزونه را هم با موفقیت پاک کنید.

امیدوارم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

این آموزش چقدر برای شما مفید بود؟

0 / 5. تعداد رای ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *