مقالات

آموزش ستاره دار کردن مطالب در گوگل

ستاره دار کردن مطالب در گوگل

ستاره دار کردن مطالب یکی از قابلیت هایی ست که گوگل در اختیار شما قرار می دهد. در حقیقت گوگل برای ایجاد رقابت بین سایت ها از این ابزار استفاده می کند.

حتما شما هم متوجه شدید که با سرچ مطلبی در گوگل در صفحه نمایش نتایج، کنار بعضی از سایت ها ستاره نمایش داده می شود.

این ستاره ها به عنوان نمادهای امتیازدهی به سایت ها و مطالب در نتایج جستجوی گوگل نشان داده می شود. این امتیازها براساس رضایت کاربران و تعداد بازدیدها،کیفیت محتوا، سرعت بارگذاری و دیگر عوامل مربوط به تجربه کاربری تعیین می گردد.

به عبارت دیگر این امتیازات به عنوان چشمک زن در نظر گرفته شده و برای جذب کاربران و افزایش بازدید سایت ها استفاده می شود. پس با افزودن ستاره به نتایج گوگل درصد توجه و کلیک روی سایت شما افزایش خواهد یافت.

اما سوال اینجاست: چگونه می توانیم مطالب سایت خود را ستاره دار کنیم؟

آموزش امتیازدهی به مطالب

ستاره دار کردن مطالب در گوگل

برای اینکار در وردپرس می توان از افزونه های مختلف استفاده کرد، برای مثال افزونه WP-PostRating را می توان نصب کرد و با استفاده از آن می توانید به خوانندگان خود اجازه دهید تا به مطالب شما امتیاز دهند. این افزونه رایگان است و بسیار حرفه ای است و به راحتی می توانید آن را از مخزن وردپرس دریافت کنید.

افزونه Rate My Post نیز افزونه ی دیگریست که با استفاده از آن می توانید یک سامانه رتبه بندی برای پست های خود ایجاد کنید و به کاربران اجازه دهید تا به سادگی نظرات خود را درمورد پست شما بیان کنند.

در ادامه به بررسی این افزونه ها می پردازیم :

افزونه امتیاز دهی مطالب WP-PostRating

این افزونه به کاربران شما اجازه می دهد که برای هر مطلب شما با کلیک بر روی ستاره ها امتیازی را قائل شوند. در مرحله ی اول افزونه را نصب و فعال می نماییم. اگر با مراحل نصب  افزونه آشنا نیستید کلیک کنید: نصب افزونه

نصب  افزونه WP-PostRating

 پس از نصب افزونه، گزینه ای با عنوان Ratings در منوی پیشخوان وردپرس ایجاد می شود. این افزونه شامل سه بخش  ratings options, manage ratings و ratings templates است.

زیرمنوهای افزونه  WP-PostRating

Manage ratings

در این قسمت امکان دیدن تمام امتیازاتی که توسط کاربران به ثبت رسیده است وجود دارد و میتوانید به راحتی آن ها مدیریت کنید، مثلا آی دی هی موردنظرتان را بلاک یا حذف نمایید.

زیرمنوی manage ratings

Rating Options

در این قسمت می توانید نوع ستاره خود را انتخاب کرده و برای آن درجه بندی تعیین کنید. در قسمت حداکثر تعداد تصاویر باید تعداد ستاره ها را مشخص کنید، البته این عدد بستگی به نوع ستاره ای که انتخاب کرده اید نیز دارد.

زیرمنوی Rating options تعیین نوع آیکن

با اسکرول کردن به پایین خواهید دید که میتوانید برای هر ستاره امتیازی قائل شوید.

زیرمنوی Rating options دادن امتیاز به هر ستاره

در قسمت بعدی نیز تنظیماتی برای تعیین نوع نمایش ایجکسی وجود دارد و همچنین می توانید مشخص کنید که چه افرادی می توانند به نوشته شما رای دهند، فقط کاربران عضو شده یا همه کاربرانی که به عنوان مهمان از سایت شما دیدن می کنند.

زیرمنوی Rating options تعیین نوع کاربران

Ratings Templates

این گزینه نیز دارای کاراکترهایی ست که نوع قالب بندی افزونه را مشخص می کند.

اگر قصد دارید فقط در برخی مطالب این ستاره امتیازدهی نمایش داده شود و کاربران بتوانند به مطلب شما امتیاز دهند باید شورتکد [Ratings] رو در هر قسمت از مطلب موردنظر خود که می خواهید (ابتدا، وسط، انتها) قرار دهید.

اما اگر قصد دارید این سیستم امتیازدهی در تمام مطالب شما نمایش داده شود، کد زیر را در یکی از فایل های archives.php, page.php, index.php, single.php, loop.php  قالب خود در داخل حلقه ی مطلب وردپرس قرار دهید.

<?php if(function_exists(‘the_ratings’)) { the_ratings(); } ?>

افزونه امتیازدهی مطالب Rate My Post

افزونه Rate my Post افزونه امتیازدهی دیگریست که سادگی عملکرد و تاثیرگذاری آن در تعامل کاربران از ویژگی های آن است و یکی از بهترین پلاگین های امتیازدهی  رایگان می باشد.

افزونه Rate My Post

ابتدا از مخزن وردپرس افزونه را یافته و آن را نصب کنید. پس از نصب و فعالسازی منوی جدیدی با نام Rate my Post به پیشخوان شما اضافه خواهد شد که شامل سه زیر منو هست، زیر منوی های Stats و Analytics به منظور مشاهده امتیازات و بازخوردهای ثبت شده از سوی کاربران تعبیه شده است.

زیرمنوهای افزونه Rate My Post

روی setting کلیک کنید تا وارد تنظیمات آن شوید. از این بخش می‌توانید تنظیمات اصلی امتیاز دهی در مطالب سایت‌ خود را انجام دهید در ادامه به توضیح عملکرد هر یک می پردازیم:

بخش تنظیمات زیرمنوهای افزونه Rate My Post

Type of rating widget: انتخاب اینکه آیکن امتیاز دهی‌تان چه چیزی باشد؟ ستاره، قلب ، لبخندو….

Rating widget alignment: آیکن امتیاز دهی در کجا قرار بگیرد؟راست، چب و یا وسط؟

 Add rating widget to all posts: فعال کردن امتیاز دهی در نوشته ها.

Add rating widget to all pages: فعال کردن امتیاز دهی در برگه‌ها.

 Add result widget to all posts: تعیین اینکه آیا نتایج امتیازهای نوشته در صفحه نوشته نمایش داده شود یا خیر.

 Add result widget to all pages  : تعیین اینکه آیا نتایج امتیازهای برگه در صفحه برگه نمایش داده شود یا خیر؟

Send me email whenever post gets rated: بعد از ثبت هر نظری ارسال ایمیل مدیر سایت انجام می شود.

Show star hover texts: متن امتیاز هنگام ماوس روی هر کدام از امتیاز‌ها نمایش داده شود.

Prevent accidental votes: فعال کردن دکمه تایید امتیاز و امتیاز دهی دو مرحله‌ای برای جلوگیری از امتیاز‌های اسپم و تصادفی.

not show average rating: میانگین امتیازات در صفحه نوشته یا برگه نمایش داده نشود.

AMP compatibility mode: نمایش امتیاز دهی در نوشته ها در صفحات AMP نمایش داده شود.

به سمت پایین که اسکرول کنید بخش های دیگری نیز وجود مثلا در قسمت Feedback Widget Settings  امکان مدیریت امتیازهای منفی و بازخوردها به آنها وجود دارد.

 در قسمت Social Widget Settings بعد از دریافت امتیاز مثبت از کاربر، می توانید شبکه های اجتماعی را به کاربر نشان دهید تا در صورت نیاز شما را دنبال کند.

از بخش Custom Post Types می‌توانید پست تایپ‌های دیگری را هم اضافه کنید یعنی به طور مثال علاوه بر نمایش سیستم امتیاز دهی و ستاره دار کردن در نوشته ها در محصول نیز این سیستم نمایش داده شود.

تنظیمات اضافی افزونه Rate My Post

می رسیم به تب customize در زیرمنوی setting، از این قسمت می‌توانید تمام متونی که در بخش های مختلف امتیازدهی به کاربر نمایش داده میشود سفارشی سازی کرده و متن موردنظر خود را جایگزین کنید.

تب customize در افزونه Rate My Post

در نهایت رو دکمه Save Settings کلیک کرده و تنظیمات را ذخیره کنید.

تا این مرحله طبق تنظیماتی که اعمال کردیم افزونه سیستم امتیاز دهی را در نوشته ها و در انتهای آن‌ها اضافه خواهد کرد اما اگر قصد دارید در یک مکان دلخواه آن را نمایش دهید، باید وارد پوشه قالب تان در هاست خود شوید و به دنبال فایل single.php بگردید و آن را ویرایش کرده و کد زیر را به آن اضافه کنید:

<? ;php echo do_shortcode(‘[ ratemypost ]’)?>

توجه: بین کلمه ratemypost و کروشه فاصله ای ایجاد کردم شما در هنگام استفاده این فاصله را بردارید.

همانطور گه گفته شد در تنظیمات افزونه پست تایپ خود را وارد کنید همچنین اگر قصد دارید کد بالا را در نوشته ها قرار دهید باید گزینه Add rating widget to all posts در تنظیمات افزونه را فعال کنید.

حتی می توانید از شورتکد[  ratemypost ] برای نمایش سیستم امتیازدهی به مکان دلخواه استفاده کنید. (دقت شود که بین کلمات و کروشه فاصله ای ایجاد کردم شما در هنگام استفاده این فاصله را بردارید)

کلام آخر

دو افزونه از بهترین افزونه های امتیازدهی رایگان را به شما معرفی کرده وآن ها را شرح دادیم. همانطور که می دانید اضافه کردن این ویژگی به سایت شما تجربه کاربری خوبی رو به کاربر منتقل خواهد کرد. امیدوارم از این آموزش لذت برده باشد.

این آموزش چقدر برای شما مفید بود؟

3 / 5. تعداد رای ها 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *