مقالات

انکرتکست (Anchor Text) چیست ؟ تاثیر آن روی سئو چگونه است؟

what is Anchor Text?

در این مقاله به این موضوع پرداخته می شود که Anchor text چیست و استفاده درست از آن چه کمکی به بهبود رتبه سایت ما در نتایج جستجوی گوگل می‌کند و آیا در افزایش امتیاز سایت ما از سوی گوگل موثر است یا خیر؟

anchor text

تمام کاربران ساده اینترنت یا حتی وب مستران حرفه ای برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود و یا یافتن راه حل مشکلات جستجو می کنند که اکثرا این جستجو را از طریق موتور جستجوی گوگل انجام می دهند.

هدف اصلی صاحبان وب سایت ها این است که جایگاه خوبی در نتایج جستجوی گوگل پیدا کنند که برای دستیابی به این هدف ،محتوای سایت خود را بهینه و یا به اصطلاح سئو می کنند. داشتن جایگاه برتر در نتایج جستجوی گوگل یعنی کلیک بیشتر توسط کاربران و ورود بی شمار کاربران به سایت شما.

یکی از مهم ترین اقدامات برای سئو کردن محتوا لینک سازی است که برای ایجاد آن به انکرتکست (Anchor Text) نیاز داریم.

anchor text and Its effects

Anchor Text چیست؟

کلمات و کاراکترهای موجود در یک متن که به سایت و یا متن دیگری لینک می شوند  را Anchor Text  گویند، به طور ساده تر هر متنی که کاربر بتواند روی آن کلیک کرده و به صفحه دیگری هدایت شود انکرتکست نام دارد.

به مثال زیر توجه کنید:

گروه بهامین فعالیت های مستمر و یکپارچه ای را جهت بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو انجام می دهد، در حقیقت بررسی و آنالیز دقیق سایت شما به ما این امکان را می دهد تا بهتر بتوانیم از نظر سرعت بارگذاری و اصول سئو آن را بهینه کنیم .

در متن بالا دو کلمه  “گروه بهامین و”سئو” انکرتکست هستند، چرا که قابل کلیک هستند و با کلیک روی آن ها وارد صفحات دیگری می شویم.

تاثیرات انکرتکست

انواع Anchor Text

انکرتکست ها انواع متفاوتی دارند که هر یک کاربردها و نقاط ضعف خود را دارند. در حقیقت اینجاست که با مفهوم سئو سر و کار دارید ،چرا که انواع انکرتکست ها ارزش یکسانی ندارند.

type of anchor text

انکر تکست عمومی (Generic Anchor Text)

این Anchor Text ها نه تنها از نظر سئو هیچ ارزشی ندارند بلکه باعث آسیب به سئوی سایت شما هم خواهد شد چرا که با لینکی که به آن متصل می شود هیچ ارتباطی ندارند. به عبارت دیگر شما باید از کلمه کلیدی صفحه هدف برای انکرتکست استفاده کنید.

به مثال های زیر توجه کنید:

  • بیشتر بخوانید
  • اینجا کلیک کنید
  • اطلاعات بیشتر

انکر تکست عریان (Naked Link Anchors)

در این نوع Anchor Text کلمه کلیدی خاصی استفاده نمی شود و تنها از آدرس یا URL سایت در متن استفاده می کند که با کلیک روی آن وارد صفحه دیگری می شوید. به عبارت دیگر از خودِ لینک به عنوان ارتباط دهنده استفاده می‌شود تا احتمالا آدرس وب سایت در ذهن خواننده بماند.

مثلا این عبارت wpbahamin.ir  که قابل کلیک است اگر در متن بیاید از این نوع است.

انکر تکست نام تجاری و کلمه کلیدی (Brande + keyword Anchors)

گاهی هدف مدیران سایت آشنا کردن کاربر با برند خودشان است که برای این منظور در انکر تکست از نام برند یا نام تجاری خود استفاده می کنند. بهترین نوع استفاده که خطری هم برای سئو ندارد استفاده از نام تجاری بعلاوه کلمه کلیدی صفحه هدف می باشد.

به طور مثال گروه بهامین وردپرس توانسته پروژه‌های مهمی را اجرا کرده و یا در دست اجرا داشته باشد.

انکر تکست تصویر (Image Anchors)

در این نوع به جای استفاده از متن، از تصویر در لینک استفاده می شود. در این حالت گوگل Alt Tag تصویر مورد نظرتان را به عنوان انکرتکست شناسایی می کند، این موضوع باعث می شود تصاویر هنگام بررسی توسط گوگل ، به آنها توجه داشته باشد.

انکرتکست مترادف (LSI Anchors)

گاهی به جای استفاده از کلیدواژه موردنظر، از کلمات هم معنی و مترادف و یا عبارات شبیه به آن استفاده می شود . مثلا اگر عبارت “طراحی سایت” کلیدواژه ی هدف ما باشد، کلماتی مثل “طراحی سایت وردپرس” یا “طراحی سایت ارزان” می توانند به عوان انکرتکست LSI در نظر گرفته شوند.
مزیت این نوع انکرتکست در این است که به جستجوهای متفاوت کاربران شبیه است.

انکرتکست تطبیق جزئی(Partial Match)

در این نوع انکر تکست در حقیقت بخشی از کلمه کلیدی در متن انکرتکست موجود است.فرض کنید لینکی با عنوان “ابزارهای سئو” دارید و به آن را به صفحه ای با عنوان “ابزارهای کاربردی سئو” لینک می دهید. اینجاست که شما یک انکرتکست تطبیق جزئی ایجاد کرده اید.

انکرتکست طولانی یا دم دراز (Long Tail Anchors)

این انکرتکست مانند انکرتکست Partial Match است با این تفاوت که طولانی تر است و از کلمات بیشتری در آن می توان استفاده کرد ،در حقیقت فرصتی برای استفاده از کلیدواژه اصلی به همراه کلمات مرتبط یا نام برندتان است.

به طور مثال” با چه اقداماتی می توان امنیت وردپرس را بالا برد” یک انکرتکست طولانیست.

انکرتکست تطبیق کامل(Exact Match)

در این انکرتکست که مهم ترین آن است شما دقیقا کلیدواژه اصلی سایت تان را برای لینک دادن انتخاب می کنید. متن این نوع انکر تاثیر بسیار زیادی در رتبه سایت شما دارد اما استفاده بیش از حد آن نیز باعث اعمال جریمه از سوی گوگل خواهد شد.

anchor text in seo

کلام آخر

در این مقاله انکرتکست و انواع آن را برای شما توضیح دادیم،شاید فکر کنید تاثیرگذاری این فاکتور در سئو آنچنان مهم نیست،اما لازم است بدانید که با هوشمند شدن روز به روز موتورهای جستجو، بیش از گذشته به موارد جزئی رتبه بندی سایت اهمیت داده می شود.

انکرتکست به عنوان یک عامل مهم در کنار سایر فاکتورهای سئو در ایجاد امتیاز و رتبه بندی سایت موثر است چرا که اطلاعات بیشتر و مرتبط با محتوای لینک مقصد را در اختیار کاربر قرار می دهند. از آنجایی که مهم ترین هدف گوگل نیز افزایش تجربه کاربری و پاسخ مناسب به نیاز اوست استفاده از Anchor Text ها بسیار کارساز خواهد بود.
از سوی دیگر شما با هدایت کاربر به صفحات داخلی از طریق انکر تکست ها ترافیک سایت خود را بالا خواهید برد و می توانید از گوگل امتیاز دریافت کنید.

پس به جای استفاده از روش های فریبکارانه برای بالابردن رتبه سایت خود روی کیفیت محتوا کار کنید و از روشهای استاندارد بهبود سئو استفاده کنید و البته صبر داشته باشید.

این آموزش چقدر برای شما مفید بود؟

0 / 5. تعداد رای ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *