مقالات

هاست و دامنه چیست؟

هاست و دامنه چیست؟

دامنه و هاست دو عنصر حیاتی برای اجرای یک وب سایت هستند. پس بسیار مهم است که بفهمیم این دو دقیقا چه کاری انجام می دهند؟

دامنه در حقیقت اجاره یک کلمه قابل خواندن برای انسان است (به عنوان مثال، amazon.com) که افراد را از طریق مرورگر به فایل های وب سایت خاصی هدایت می کند.و اما هاست  یک حساب کاربری در رایانه (معروف به سرور) که می تواند فایل های وب سایت را از طریق اینترنت ذخیره و ارائه کند. به عنوان یک قیاس، یک دامنه یک “آدرس” در اینترنت است. هاستینگ «زمین» یا فضایی است که فایل های وب سایت شما در آن زندگی می کنند.

آدرس‌های اینترنتی از نظر فنی «آدرس IP» هستند. آدرس‌های IP مجموعه‌ای طولانی از اعداد هستند که برای انسان‌ها معنی ندارد. در واقع، اولین مکان‌ها در اینترنت فقط با آدرس IP قابل دسترسی بودند.بنابراین به جای تایپ 192.168.0.1.1 برای دسترسی به یک وب سایت، صاحب وب سایت می تواند دامنه ای را ثبت کند که به آن آدرس IP خاص هدایت می شود. هنگامی که یک نام دامنه را ثبت می کنید، آن را از Internet Corporation for Names and Numbers یا به اختصار ICANN اجاره می کنید. ICANN دامنه ها را از طریق ثبت کننده های تایید شده ارائه می دهد. ثبت کننده شما میزبان دامنه شما خواهد بود. اگرچه نام دامنه به تنهایی کاری را انجام نمی دهد. چون در حقیقت  یک شماره تلفن است که تلفنی به آن متصل نیست.

از طرف دیگر، هاست  یک حساب کاربری در یک وب سرور است که فایل های وب سایت شما را “میزبان” می کند. اکثر مردم یک طرح میزبانی را از یک سرویس میزبانی وب خریداری می کنند. یک شرکت هاستینگ شرکتی است که دارای تعدادی سرور از پیش پیکربندی شده است که آنها را بر اساس برنامه های میزبانی مختلف اجاره می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + یک =